HomeInformacjeObchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Parku Czartoryskich

Obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Parku Czartoryskich

Wyjątkowo uroczysty przebieg miały obchody 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Parku Czartoryskich w Puławach. Ta decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się na przedpolach stolicy między 13 a 15 sierpnia 1920 roku.

Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem. 15 sierpnia to także dzień Wojska Polskiego. Puławski wątek wojny to wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. To właśnie w ówczesnym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego dzisiejszym Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przy charakterystycznym sześciokątnym stole zapadały decyzje dotyczące losów poszczególnych bitew i wojny 1920 roku. Oficjalne obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie do Puław Marszałka Józefa Piłsudskiego wmurowaną na jednej ze ścian Pałacu Czartoryskich. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Puław, przedstawiciele samorządu, parlamentu, organizacji kombatanckich i społecznych a także przedstawiciele służb mundurowych oraz członkowie partii politycznych.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Capo di tutti capi projektu LPU. Nie rodowity Puławianin ale w Puławach od 43 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarzadzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji. Pisze, tańczy, recytuje…

Brak komentarzy

Napisz komentarz