HomeWasze LPUMądry Polak po szkodzie… Czy na pewno?

Mądry Polak po szkodzie… Czy na pewno?

(…)„Cieszy mię ten rym: “Polak mądry po szkodzie”; Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.” Jan Kochanowski „Pieśni” (…) –  Pieśń V fragm. Nie znalazłbym lepszej puenty do istniejącej sytuacji w zasadach rozliczeń mieszkańców Puław za dostawę ciepła…

Przez kilka miesięcy w biurze poselskim  Gabrieli Masłowskiej, prowadziliśmy akcję informacyjną dotyczącą zasad rozliczeń za dostarczanie ciepła dla mieszkańców Puław. Akcja ta była „uzupełniana” serią felietonów w  LPU24.pl .  Nastał czas podsumowań. Mają one smak słodko – gorzki, dlaczego?

Słodkim elementem jest odzew sporej liczby mieszkańców naszego miasta – wyrazy sympatii i zrozumienia problematyki oraz ogromna poczytność felietonów. Teraz czas na goryczkę… Brak reakcji włodarzy naszego miasta (rozumianego szeroko: władze, zarządcy spółdzielni i wspólnot) na system opłat, który sprzyja patologiom i jest skrajnie niesprawiedliwy. Dodatkowo system ten sprzyja „głupiemu” oszczędzaniu, bowiem zamiast racjonalizować wydatki – choćby poprzez urealnienie opłat za moc zamówioną, przykręcamy coraz bardziej kurki, co już zaczyna powodować rozwój grzyba i dewastację budynków. Efekty tego procesu odczujemy za kilka lat, ale już teraz chodząc na spacery rodzinne widzę zielone wykwity na budynkach. Czas na zmiany się kończy i nowy sezon grzewczy zaczniemy w starym systemie – gdzie podzielnik jest bogiem i wyrocznią a nie pomocniczym narzędziem.

To kwesta kilku miesięcy, jak słychać będzie w Puławach jeno zgrzyt zębów po tym jak przyjdzie kolejne rozliczenie kosztów ciepła. Oj zabulimy za naszą beztroskę i lenistwo, nawet jak dojdzie wtedy do zmian, to wejdą one dopiero od lipca 2018 r., więc zmarnowany zostanie kolejny rok, ale cóż jak głosi cytat naszego genialnego poety – tak nasza narodowa cecha od wieków i na to nikt jeszcze nie wymyślił lekarstwa. Jak się jednak okazuje dużo łatwiej jest płakać niż działać. Można, więc sarkastycznie napisać, że niechcącemu nie dzieje się widać krzywda.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za uwagę, dyskusję oraz wyrazy sympatii. Pozostając do Państwa dyspozycji serdecznie pozdrawiam życząc Zdrowych i Pogodnych (mimo prognoz pogody) Świąt Wielkiej Nocy.
Rafał Nowak

Foto: Youtube.com

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Urodzony puławianin , mgr ekonomii, członek szczęśliwej rodziny (żona i 2 synów). Pracuje w GA ZA „Puławy” S.A. , społecznik, ekspert FZZ, pasjonat brydża, turystyki (w szczególności górskiej), uprawiający od czasu do czasu sporty.

Brak komentarzy

Napisz komentarz