HomeInformacje361. rocznica Bitwy pod Gołębiem (VIDEO)

361. rocznica Bitwy pod Gołębiem (VIDEO)

19 lutego 1656 r. w rejonie ujścia Wieprza do Wisły, oddziały wojsk polskich pod dowództwem Stefana Czarnieckiego zmierzyły się z armią szwedzką, dowodzoną przez Karola X Gustawa. Wydarzenie to zapisało się jako „Bitwa pod Gołębiem”.

Z okazji 361.rocznicy tego wydarzenia, w Kościele parafialnym w Gołębiu odprawiona została uroczysta Msza Św., po której odbyło się widowisko historyczne pt. „Mars sarmacki, czy Goliat szwedzki – Rzecz o Potrzebie Gołębskiej Anno Domini 1656”. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne – Lubelska Chorągiew Husarska oraz Chorągiew Zamku w Zawieprzycach. Była to wyjątkowa okazja do obejrzenia, odtworzonego z największą starannością, oręża wojsk polskich z czasów Potopu Szwedzkiego.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz