HomeInformacjeZUS rozpoczął rozsyłanie PIT-ów (AUDIO)

ZUS rozpoczął rozsyłanie PIT-ów (AUDIO)

Ponad 443 tysiące PIT-ów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafi do mieszkańców województwa lubelskiego. Wysyłka rozpoczęła się pod koniec stycznia. Na przełomie lutego i marca wszyscy adresaci powinni już mieć formularz podatkowy z ZUS.

PIT-y trafią do wszystkich osób, które w ubiegłym roku choć przez jeden dzień pobierały świadczenie z ZUS. Instytucja przygotowuje cztery rodzaje formularzy podatkowych: PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 i PIT-8C. PIT-40A dostanie każdy emeryt i rencista, który w ubiegłym roku co najmniej w grudniu pobrał świadczenie z ZUS. Jest to gotowe roczne rozliczenie podatku. Osoba, która otrzyma PIT-40A, nie musi więc samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy rozlicza dodatkowe dochody, chce skorzystać z ulgi podatkowej lub przekazać 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego. Wtedy powinna potraktować PIT z ZUS jak zwykłą informację o dochodach, wypełnić nowe zeznanie podatkowe, a potem złożyć je w urzędzie skarbowym.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS Oddział w Lublinie

Emeryci i renciści, którzy w grudniu 2016 roku nie pobierali już świadczeń, dostaną PIT-11A, czyli informację o dochodach. Taki druk dotrze również do osób, które poinformowały ZUS, że rozliczą się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem. PIT-11A otrzymają też osoby, które pobierały świadczenia chorobowe lub zasiłek macierzyński. Do 3 marca każdy powinien dostać swoje rozliczenie lub informację o dochodach z ZUS. Jeśli do tego czasu PIT nie dotrze albo będzie trzeba wyjaśnić jego treść, Zakład prosi klientów o kontakt z tą placówką, która wypłacała świadczenie. Tam również, w uzasadnionych losowo sytuacjach, klient dostanie kopię formularza PIT.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz