HomeInformacjeImplanty z Puław ratują życie

Implanty z Puław ratują życie

Firma Humanprototype, mająca siedzibę w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym opracowała implant w technologii druku 3D, który pomógł w rekonstrukcji żuchwy psa. Po zabiegu zakończonym sukcesem firma nie zwalnia tempa i zapowiada dalsze intensywne prace nad rozwojem implantów.

Pies Kruszyn trafił do warszawskiej kliniki weterynaryjnej Lancet z dużym ubytkiem kości żuchwy. Przypadek psa był na tyle poważny, że weterynarze zdecydowali się na zastosowanie wszczepu implantu 3D, aby mógł wrócić do normalnego życia.
Nie istnieje coś takiego jak produkcja seryjna implantów, każdy przypadek jest inny, dlatego implanty również muszą być zindywidualizowane. W oparciu o badanie tomografii komputerowej stworzyłem projekt indywidualnego implantu, który zastąpił brakujące fragmenty kości żuchwy.mówi Leszek Olbrzymek, właściciel firmy Humanprototype.  Przypadek psa Kruszyna, który normalnie funkcjonuje dzięki zastosowaniu implantu nie jest pierwszym sukcesem w działalności Humanprototype. Wcześniej firma była odpowiedzialna m.in. za powstanie projektu endoprotez obu tylnych łap u suczki o imieniu Schila. Operacja była przeprowadzona przez lekarzy weterynarii  w Klinice Małych Zwierząt w Lublinie. Spółka ma na swoim koncie liczne sukcesy w tworzeniu indywidualnych implantów przede wszystkim dla ludzi. Konieczność stosowania implantów wynika głównie z przyczyn losowych. Są to wypadki komunikacyjne, urazy powstające np. w wyniku pobicia, wypadki w miejscu pracy, ale także spowodowane usunięciem fragmentu kości na skutek choroby nowotworowej. Implantami zastępowane są usunięte kości oczodołów, żuchwy, kości policzkowe, fragmenty kości czaszki, mostek. Implanty indywidualne „na miarę”, które wiernie uzupełniają uszkodzone fragmenty – przywracają nie tylko możliwość normalnego funkcjonowania, ale co bardzo ważne, wcześniejszy wygląd pacjenta. Przykładem może być głośny przypadek marynarza z Gdyni, który z powodu nowotworu żuchwy nie mógł normalnie jeść i pić przez ponad 20 lat, a dzięki zastosowaniu indywidualnego implantu zaprojektowanego przez Humanprototype rekonstrukcja twarzy zakończyła się pomyślnie.  Do tej pory w mojej dotychczasowej pracy nie było ani jednego przypadku wystąpienia powikłań z tytułu zastosowanego materiału lub kształtu zaprojektowanych przeze mnie implantów, które oczywiście powstają w konsultacji z chirurgami. Dla mnie największą nagrodą jest to, że pomagam innym wracać do swojego dawnego życia, społeczeństwa, a w przypadku nowotworów jest to również ratowanie życiadodaje właściciel firmy. Mimo wielu sukcesów firma nie spoczywa na laurach i planuje dalsze badania nad rozwojem implantów, licząc na owocną współpracę z inwestorami zainteresowanymi tego typu technologią. Kiedy zaczynałem moją przygodę z implantami była to innowacyjna rzecz w skali światowej. Aktualnie w kilkuosobowej grupie cały czas pracujemy nad udoskonalaniem naszego pomysłu. Dysponujemy najwyższej jakości materiałami z Niemiec i Stanów Zjednoczonych potwierdzonych certyfikatami.  Na pewno niewątpliwym plusem jest również to, że nasza siedziba mieści się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie mając dostęp do laboratorium wyposażonego w precyzyjne urządzenia i maszyny sterowane numerycznie pracujemy także nad innymi innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie szeroko rozumianej medycynydodaje Leszek Olbrzymek.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz