HomeInformacjeRżnięcie karpi znaczy leszczy (saga o kosztach ciepła)

Rżnięcie karpi znaczy leszczy (saga o kosztach ciepła)

W poprzednich artykułach pisałem o zasadach rozliczeń za dostarczane ciepło. W pierwszym artykule pisałem o definicji i teorii (patrz tutaj), a w drugim skupiłem się na szczegółach rozliczenia – a dużą uwagę poświęciłem mocy zamówionej (patrz tutaj). Teraz opiszę jak jesteśmy, ujmując dyplomatycznie, mocno niedoinformowani co tak naprawdę kryje się w naszych kosztach i jak jesteśmy robieni w bambuko [patrz tytuł ;)].

Wielu moich znajomych zadawało mi pytanie: „Po co mam oszczędzać, przykręcać kurek i płacić jak za zboże?. Kiedy mogę wybrać ryczałt i grzać na maksa płacąc 40 – 60 PLN więcej miesięcznie i nie martwić się o dopłaty…” Historycznie podzielniki ciepła wprowadzono aby ludzie zaczęli oszczędzać ciepło a co za tym idzie i pieniądze. Dzisiaj mieszkańcy Puław oszczędzają ciepło – ale już pieniądze niekoniecznie… Dlaczego tak się dzieje???? Wyjaśnię na przykładzie rozliczenia za ostatni sezon wieżowca, w którym mieszkam (tylko na wartościach procentowych) Gdy przyjrzałem się rozliczeniu, doszedłem do kilku wniosków:

1. Prawie 20% kosztów nie jest kosztami ciepła sensu stricte. Są to koszty eksploatacji i rozliczeń (dotyczy m.in. podzielników ciepła), które zaciemniają obraz rozliczeń.
2. Moc zamówiona jest zdecydowanie za duża. Spokojnie można ją zmniejszyć  o 20%.
3. Wadliwy sposób podziału kosztów. Wynika z niego m.in. że z racji dużej powierzchni płacę za podzielniki sąsiada.

W związku z powyższym nasuwa się kilka pytań:
1. Kto decyduje o wyborze dostawcy usług związanych z dystrybucją podzielników i ich rozliczeniem? (a co za tym idzie i kosztami). Na to pytanie w OPEC’u usłyszałem odpowiedź że to jest kompetencja spółdzielni – skoro tak, to kolejne pytanie :
2. Dlaczego te koszty są w rozliczeniu ciepła „ukryte” w kosztach ciepła?!?
3. W jaki sposób zdecydowano o mocy zamówionej i czy ktoś w ogóle kontroluje te koszty???
Jestem ciekaw odpowiedzi – jeżeli ich nie dostanę, to po świętach w kolejnym artykule; takim post scriptum, pozwolę sobie na wyręczenie decydentów
A tymczasem, pozdrawiam z życzeniami zdrowych, wesołych , pogodnych i bardzo „ciepłych” Świąt Narodzenia Pańskiego. Cdn…

Rafał Nowak

foto: Projekt Białystok

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Urodzony puławianin , mgr ekonomii, członek szczęśliwej rodziny (żona i 2 synów). Pracuje w GA ZA „Puławy” S.A. , społecznik, ekspert FZZ, pasjonat brydża, turystyki (w szczególności górskiej), uprawiający od czasu do czasu sporty.

Brak komentarzy

Napisz komentarz