HomeBlogKilka ciekawych pytań na temat MPWiK oraz OPEC – Lukian

Kilka ciekawych pytań na temat MPWiK oraz OPEC – Lukian

Ostatnimi czasy na nowo rozgorzała dyskusja na temat OPEC. Niewątpliwie jest to dosyć duży problem patrząc na ilość osób wyrażających swoje niezadowolenie. Słowem mojego komentarza chciałbym powiedzieć, że problem znajduje się nie w tym miejscu, w którym widzą go biorący udział w dyskusji, podzielniki ani też sposób rozliczenia nie zmieni sytuacji, jedynym problemem są wysokie koszty grzania i tu jest jedyny punkt zaczepienia.

Żądanie ponownego rozliczenia czy też oczekiwanie powołania niezależnej komisji naraża na powiększenie kosztów. Załóżmy, że komisja, wykona pracę, której wynik jednoznacznie wskaże, iż wszystko odbywa się prawidłowo (a wg mnie taki właśnie będzie wynik), trzeba będzie za taką usługę zapłacić. Uczynią to wszyscy mieszkańcy korzystający z usług OPEC-u czyli większa część mieszkańców Puław. Ale nie o tym chciałem, w całym szumie wokół OPEC- u umknął gdzieś ciekawy temat dotyczący MPWiK. Otóż trwa właśnie rozbudowa sieci światłowodowej na Włostowicach, tej samej sieci, która kosztowała już 19 mln zł i póki co nie służy mieszkańcom, dostarcza jedynie bardzo drogi Internet do jednostek i spółek miejskich (miesięczny abonament wynosi kilkaset zł miesięcznie). Ciekawych jest w tym kilka rzeczy:

– Jakie jest źródło finansowania, czy przypadkiem nie z naszych opłat za wodę, które rosną z roku na rok? MPWiK ma na pewno większa ilość odbiorców niż OPEC?
– Kto finansuje komórkę powstałą kilka lat temu w MPWiK?
– Czy rozbudowa nie jest szykowana dla firmy X która przymierza się do wejścia na rynek puławski, czy przypadkiem nie jest to jeden z warunków X?
– Na jakich warunkach firma X będzie korzystać z miejskiej sieci?
– Dlaczego wszyscy mieszkańcy Puław złożyli się (około 5mln z 19 mln całkowitego kosztu poszło z kasy miasta) na sieć, którą ma eksploatować komercyjna firma i robić na tym biznes?
– Czy sieć miejska nie powinna mieszkańcom Puław dostarczać Internet po kosztach, czyli jedynie po cenie kosztów utrzymania sieci i zakupu Internetu z zewnętrznych firm?
Czyż temat nie wydaje się tak samo jeśli nie bardziej bulwersujący niż wysokie niedopłaty w OPEC?

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Max Kolonko – mówi jak jest. Lukian mówi jak k..wa jest. Taki jest Lukian bez cenzury, bez respektu, bez świętości, ale z logiką. Czy można się z nim zgadzać? A czy można się z nim nie zgadzać?

Brak komentarzy

Napisz komentarz