HomeInformacjeAmbasador Republiki Austrii w Gminie Puławy.

Ambasador Republiki Austrii w Gminie Puławy.

We wtorek, 19 października br. Ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Thomas M. Buchsbaum złoży wizytę w Gminie Puławy. Obecność dyplomaty związana jest z uroczystością ponownego otwarcia i poświęcenia cmentarza wojennego w Sosnowie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14:00 na cmentarzu wojennym w Sosnowie.

Oprócz Ambasadora wezmą w niej udział przedstawiciele Konsulatu Austrii w Lublinie, organizacji Austriacki Czarny Krzyż a także władz samorządowych i instytucji różnych szczebli. Na cmentarzu wojennym w Sosnowie pochowano prawdopodobnie około 1500 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, poległych w 1914 i 1915 r. w rejonie wsi Zamość – Wysokie Koło – Sosnów, podczas walk na przedpolach Twierdzy Dęblin i na przedmościu puławskim. Nekropolia uległa poważnym zniszczeniom w 1944 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Działań frontowych nie przetrwało drewniano-wapienne ogrodzenie i krzyże, ustawione na mogiłach przez władze okupacyjne. W efekcie współpracy samorządu Gminy Puławy z organizacją Austriacki Czarny Krzyż (Österreichisches Schwarzes Kreuz) w ostatnich latach na cmentarzu w Sosnowie przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych. Z końcem 2014 r. ustawiono kamień z tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy. W 2016 r. przeprowadzono prace porządkowe, wycięto część zadrzewienia, wykonano alejkę i utwardzono drogę dojazdową do nekropolii.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz