HomeInformacjeXIII Lubelski Festiwal Nauki.

XIII Lubelski Festiwal Nauki.

Puławski Park Naukowo-Technologiczny z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. zaprasza  do udziału imprezie popularno-naukowej dla dzieci i młodzieży w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie to będzie elementem wielkiego święta wiedzy jakim jest XIII Lubelski Festiwal Nauki. W dniach 19-23 września  dzieci i młodzież z Puław i okolic wezmą udział w pokazach, warsztatach i wykładach.Celem  Festiwalu jest popularyzacja nowych technologii i ich wykorzystanie w przemyśle, designie i sztuce. Główną technologią łączącą wszystkie komponenty wydarzenia będzie technologia 3D. W obszarze sztuki szczególna uwaga koncentrowała się będzie na sztuce filmowej.

Poruszane zostaną takie tematy jak: kino a nowe media, sztuka audiowizualna. Największą atrakcją stanie się namiot-kapsuła, w którym prezentowane będzie przenikanie się technologii (w szczególności związanej z obrazem), nauki i sztuki. W trakcie całego, tygodniowego święta nauki w PPNT zaplanowano sporo atrakcji, jednak kulminacyjnym momentem będzie 21 WRZEŚNIA (środa) i DZIEŃ OTWARTY w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Z okazji Lubelskiego Festiwalu Nauki w PPN-T wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. zorganizowany zostanie konkurs na najlepsze zdjęcia z tej imprezy. Do wygrania atrakcyjne nagrody m.in. kamera GO GOCLEVER DVR EXTREME WIFI.

Program XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki w PPN-T – 19-23 września 2016

Poniedziałek/Wtorek 19-20 września 2016
8.30 – 12.30               Wykłady dla dzieci: Jak powstają przedmioty? Projektowanie i design (1h) – Wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego UMCS filia Puławy. Zapraszamy serdecznie uczniów szkół podstawowych na barwną opowieść o tym jak powstają przedmioty które otaczają nas w codziennym życiu i co trzeba zrobić żeby zostać projektantem, designerem.

9.00 – 13.30               Pokazy skanowania i druku 3D: Zapraszamy na pokazy druku 3d podczas których każdy odwiedzający PPNT będzie mógł obserwować działanie drukarek 3D,  ideę samodzielnej ich budowy z wykorzystaniem planów, bezpłatnego oprogramowania i informacji dostępnych w Internecie. Odwiedzający wysłuchają komentarzy dotyczących metod szybkiego prototypowania, jak również matematycznych definicji płaszczyzn prostokreślnych i krzywizn opartych o krzywe stożkowe.

W trakcie Festiwalu planujemy wydrukować około metrowej wielkości model wireframe wycinka hiperboloidy obrotowej, nawiązujący do charakterystycznej sylwetki chłodni kominowej, jednego z elementów instalacji przemysłowych Grupy Azoty Zakładów Azotowych “Puławy” S.A.

Wystawa zabawek z drewna, z tkanin, pracowni plecionkarstwa oraz meblarstwa artystycznego uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie im. J. Chełmońskiego .

Uczniowie projektują swoje zabawki i meble nie tylko za pomocą deski kreślarskiej i ołówka, ale także w doskonale wyposażonych pracowniach komputerowych. Mają także do dyspozycji profesjonalną drukarkę 3D. Uczą się projektowania multimedialnego, oraz digitalnej obróbki fotografii. Na wystawie prezentujemy fragment dokonań uczniów z pracowni meblarstwa artystycznego, projektowania zabawki z drewna, projektowania zabawki z tkanin oraz pracowni plecionkarstwa.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach trwania festiwalowych atrakcji Festiwalu Nauki.

Środa 21 września 2016

9.00 – 16.30               Niecodzienna okazja do zwiedzania Laboratoriów Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego

9.00/10.30/12.00        Warsztaty programowanie czwarty język (3x po 90 min.)

Zajęcia dla klas młodszych to wstęp do programowania, proste algorytmy a przede wszystkim zapoznanie z atrakcyjnymi narzędziami do nauki programowania. Postaramy się przybliżyć czym jest programowanie oraz pokazać dlaczego warto się go uczyć.

9.00/10.30/12.00        Warsztaty: Niesamowity świat robotów (3x po 90 min.)

Robotyka jest stosunkowo nową dziedziną nauki. Obecnie na całym świecie pracują miliony robotów! Przewaga robotów nad człowiekiem polega na tym, że nie męczą się, mogą pracować w hałasie i miejscach niebezpiecznych dla zdrowia, a zadaną pracę wykonują wyjątkowo szybko i dokładnie. Roboty przyszłości będą coraz bardziej uniwersalnymi urządzeniami, w coraz większym stopniu niezależnymi. Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące robotów, przedstawimy ich świat a na koniec zajęć w czasie pokazu będziemy mogli zobaczyć roboty w akcji.

10.30 – 12.30             Warsztaty radiowe „Jak zbierać, gdzie szukać i jak pisać wiadomości radiowe?” (120 min.)

W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli się dowiedzieć – co to jest informacja, jakie są źródła informacji, jak szukać informacji, co jest ważne, a co można pominąć. Na konkretnych przykładach uczestnicy poznają różne rodzaje informacji. Młodzi adepci dziennikarstwa dowiedzą się także, dlaczego w informacji tak ważny jest tytuł. Warsztaty poprowadzi Marek Skowronek – redaktor naczelny Akademickiego Radia Centrum.

15.30 – 18.30             Pokazy druku i skanowania 3d

Zapraszamy na pokazy druku 3d podczas których każdy odwiedzający PPNT będzie mógł obserwować działanie drukarek 3D,  ideę samodzielnej ich budowy z wykorzystaniem planów, bezpłatnego oprogramowania i informacji dostępnych w Internecie. Odwiedzający wysłuchają komentarzy dotyczących metod szybkiego prototypowania, jak również matematycznych definicji płaszczyzn prostokreślnych i krzywizn opartych o krzywe stożkowe.

W trakcie Festiwalu planujemy wydrukować około metrowej wielkości model wireframe wycinka hiperboloidy obrotowej, nawiązujący do charakterystycznej sylwetki chłodni kominowej, jednego z elementów instalacji przemysłowych Grupy Azoty Zakładów Azotowych “Puławy” S. A.

15.30 – 18.30             Pokazy wirtualnej rzeczywistości. Dzięki goglom Samsunga wszyscy zainteresowani będą mogli zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości na zupełnie dotąd nie spotykanym poziomie. Okulary pozwalają na obserwowanie wirtualnego świata z widokiem 360′.

15.30 – 18.30             Kącik klocków LEGO dla maluchów – na dzieci czeka fantastyczna zabawa z klockami LEGO.

15.30 – 17.00             Warsztaty rodzinne: Jak zostać operatorem filmowym? (90 min.)

Warsztaty z Marcinem Kawką – właścicielem firmy realizującej produkcje filmowe m.in. na potrzeby dokumentacji wydarzeń oraz dla reklamy i promocji. Nasz szkoleniowiec jest świetnym gawędziarzem i znakomicie potrafi przekazać ogrom wiedzy, którą posiada. W swojej pracy korzysta z najnowszych technologii i chce to pokazać dzieciom na najbliższych warsztatach rodzinnych.

17.00 – 18.30             Warsztaty rodzinne: Jak zostać operatorem filmowym? (90 min.)

Warsztaty z Marcinem Kawką – właścicielem firmy realizującej produkcje filmowe m.in. na potrzeby dokumentacji wydarzeń oraz dla reklamy i promocji. Nasz szkoleniowiec jest świetnym gawędziarzem i znakomicie potrafi przekazać ogrom wiedzy, którą posiada. W swojej pracy korzysta z najnowszych technologii i chce to pokazać dzieciom na najbliższych warsztatach rodzinnych.

17.00 – 18.30             Warsztaty rodzinne: Tworzymy film z klocków LEGO (90 min.)

Zapraszamy na warsztaty w trakcie, których stworzymy popularne dziś filmy po klatkowe, nauczymy się tworzyć scenariusz, budować sceny i animować postaci, a wszystko to z wykorzystaniem znanych wszystkim klocków LEGO.

Czwartek 22 września 2016

9.00 – 15.00               Warsztaty: Modelowanie i druk 3D dla dorosłych (6h)

W trakcie spotkania zostaną przybliżone podstawy związane z modelowaniem komputerowym ze szczególnym naciskiem na modelowanie 3D. Uczestniczy będą mogli zapoznać się z aplikacjami firmy Autodesk. Pod okiem trenera sami stworzą projekt 3D, który będzie mógł zostać przeniesiony do rzeczywistości dzięki drukarkom 3D. Zostaną wyjaśnione podstawy modelowania, techniki stosowane w szybkim prototypowaniu i zasady pracy z drukarką 3D zarówno na etapie projektu, jak i drukowania cyfrowych modeli.

9.00/10.30/12.00        Warsztaty Mixed Reality – warsztaty rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (3x po 90 min.)

Obrazy generowane przez komputery mogą tworzyć niezależne światy wirtualne (Virtual Reality, VR) lub łączyć się ze światem rzeczywistym (Augmented Reality, AR). Rzeczywistość mieszana może być wykorzystywana na wiele sposobów, poznaj i doświadcz z nami różne rodzaje wirtualnej rzeczywistości na pokazach i eksperymentach, które wspólnie przeprowadzimy.

Piątek 23 września 2016

9.00 – 15.00               Warsztaty: Modelowanie i druk 3D dla dorosłych (6h)

W trakcie spotkania zostaną przybliżone podstawy związane z modelowaniem komputerowym ze szczególnym naciskiem na modelowanie 3D. Uczestniczy będą mogli zapoznać się z aplikacjami firmy Autodesk. Pod okiem trenera sami stworzą projekt 3D, który będzie mógł zostać przeniesiony do rzeczywistości dzięki drukarkom 3D. Zostaną wyjaśnione podstawy modelowania, techniki stosowane w szybkim prototypowaniu i zasady pracy z drukarką 3D zarówno na etapie projektu, jak i drukowania cyfrowych modeli.

9.00/10.30/12.00        Warsztaty tworzenia gier dla klas młodszych i starszych (3x po 90 min.)

Warsztaty, w trakcie, których uczestnicy będą kreować własne wirtualne światy oraz wypełniać je obiektami, wchodzącymi ze sobą w interakcje. Po zaplanowaniu i napisaniu scenariusza gry, uczniowie stworzą postacie, a następnie ożywią je programując. Programowanie gier odbywać się będzie w obrazkowym języku programowania, który jest prosty i intuicyjny dla dzieci.  Praca uczniów zostaną każdorazowo nagrodzone poprzez możliwość zagrania w stworzoną przez nich grę.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz